Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali seçkisi online gösterimde

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin 2007 yılından bu yana her yıl düzenlediği Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında gösterilen belgesel filmlerden oluşan bir seçkiyi online gösterime açtı. Seçkide Turkish British Dergi yayın yönetmeni Ayla Torun’un “Güneş Çiçekleri – Sun Flowers” belgeseli de yer alıyor.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Covid-19 salgını günlerinde Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında çeşitli zamanlarda gösterimi yapılan belgesel ve animasyonlardan oluşan bir seçkiyi Mimarist TV’den izleyicileri ile buluşturuyor. 20 Nisan 2020 Pazartesi gününden başlayarak, 15 gün süreyle Mimarist TV üzerinden gösterilecek filmler web arşivi üzerinden de izlenmeye devam edilebiliyor.

Programın oluşturulması aşamasında filmlerin yönetmen ve yapımcıları ile görüşülüp, yayın için izinleri alan Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali yönetimi, “Bu çalışma yaşanılan acıyı, umudu paylaşmak, dayanışma ve birlikteliği yükseltmek amacıyla yapıldı” dediler. “Bu süreçte dünyanın her köşesinden yönetmen ve yapımcılara ulaşılırken görüştüğümüz bir yapımcıdan ‘yönetmenlerden birini kaybettiğimizi, bazı yönetmenlerin Covid-19 salgınında rahatsızlandığını, halen iyileşmek için tedavi gördüklerini’ öğrendik. Bazı kişilerden de maalesef henüz haber alamadık” diyen festival yöneticileri, yönetmen ve yapımcıların filmleriyle bu dayanışma içinde bulunmaktan onur duyduklarını ileterek, gösterimde yer alanlara şu sözlerle teşekkür ettiler:

“Yaşadığımız bu zor günlerde, filmlerinin yayınlanmasına olanak tanıyan, umutlarını bizimle paylaşan, dayanışma gösteren tüm yapımcı, yönetmen ve film ekiplerine teşekkür eder, sağlık sorunları ile mücadele eden dostlarımıza acil şifalar, aramızdan ayrılan Yönetmen Jacek Link-Lenczowski’nin ailesi ve dostlarına başsağlığı dileriz.”

Ayla Torun’un Kapadokya bölgesindeki Sinasos kasabası ve mübadiller hakkındaki “Güneş Çiçekleri / Sun Flowers” belgesel filmi 30 Nisan Perşembe günü gösterimde olacak.

Festival katalogları ve günlük film gösterimleri için
http://www.mimarist.tv/category/festival-filmleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

20 Nisan:
1- The Monolith – Yekpare (XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri En İyi 1. Belgesel Ödülü)
2- Connection – Bağlantı
3 -Afganistanbul

21 Nisan:
1- Suyun Ölüm Tarihi (XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Sami Yılmaztürk Özel Ödülü)
2- Rise of The Informal City – Gayriresmi Şehrin Yükselişi

22 Nisan:
1- Apennino – Apenin Dağları – (XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri E n İyi 3. Belgesel

23 Nisan:
1- A. Hays Town: From House to Home – Evden Yuvaya
2- 27 Floors (to Live and Invest) – 27 Kat (Yaşamak ve Yatırım Yapmak)
3- Hasankeyf’e Ağıt

24 Nisan:
1- Fire Cleansing – Ateşle Temizle

25 Nisan:
1- Dreaming Squares – Rüya Kareler
2- Gentrification Express: Breaking Down The BQX – Hızlıca Soylulaştırma
3- Life in Gray – Gri Hayat

26 Nisan:
1- If Walls could Talk – Duvarlar Konuşabilse
2- Kül Kent

27 Nisan:
1- On Familiar Waters – Tanıdık Sularda
2- Mahlota
3- Miras
4- Peki Şimdi Nereye

28 Nisan:
1- Parallel Sprawl – Paralel Genişleme
2- Reconstructed City – Yeniden İnşa Edilmiş Şehir

29 Nisan:
1- Pakistan Chowk – Pakistan Halk Meydanı

30 Nisan:
1- Sunflowers – Güneş Çiçekleri
2- Sulukule Mon Amour

1 Mayıs:
1- Tarlataban
2- Teepeeland, The (U)topian Teepees – Tepe Mahallesi
3- Watchmaker – Saatçi

2 Mayıs:
1- The Idea is Paramount, The Architectural Passions of Andrzej Wajda – Fikir, Harikulade – Andrzej Wajda’nın Mimarlık Tutkusu
2- Walking on Water – Suda Yürümek

3 Mayıs:
1- The Invisible Light House – Görünmez Deniz Feneri
2- The Water Forest Guard – Su Ormanı Muhafızı
3- The Wound – Yara

4 Mayıs:
1- Tuscanyness – Toskanalı
2- Red & The Kingdom of Sound – Kırmızı ve Ses Alemi (Animasyon)
3- Irma (Animasyon)

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.